Průvodce šperky

Co znamená pozlacené?

 

Obecně platí, že je pozlacení proces, jehož prostřednictvím je šperk vyrobený z určitého kovu nebo slitiny pokryt vrstvou jiného kovu. Například měděný nebo stříbrný prsten s vrstvou zlata na povrchu by měl být prodáván jako pozlacený.

Pravděpodobně jste už slyšeli o bílém zlatě, což je slitina žlutého zlata a bílého kovu (například paládia). Možná bude pro vás zajímavé dozvědět se, že tato slitina vypadá obvykle nažloutle, a právě proto je často pokovovaná rhodiem, které jí dodá čistou bílou barvu.

V takovém případě byste si měli být vědomi toho, že po určité době používání může vrstva rhodia zeslábnout, čím se objeví spodní žlutě tónovaný materiál.

 

Proč byste měli kupovat pozlacené šperky?

 

Jistě dobře víte, co jsou šperky zlaté, víte ale, co znamená, že se jedná o šperk pozlacený? Pozlacení může způsobit velké rozdíly, zejména pokud jde o cenu, kterou za vaše šperky zaplatíte, protože pozlacené produkty jsou obvykle levnější než zlaté.

Například – pozlacené šperky budou stát méně než analogické kusy vyrobené převážně ze zlata. Takže pokud peníze sehrávají důležitou roli, pozlacené šperky by pro vás byly zřejmě vhodnější volbou.

 

Kdy nakupovat pozlacené šperky?

 

Nejlepší je nakupovat pozlacené šperky v případě, že je neplánujete nosit každý den.

Jestliže třeba budete potřebovat zlatý prsten, který míníte používat pouze příležitostně, můžete si klidně vybrat ten pozlacený.

 

Sterlingové stříbro vs. čisté stříbro: jaký je rozdíl?

 

Stříbro a sterlingové stříbro jsou pojmy, které jsou často zaměnitelné, ale ne vždy znamenají to samé. Pojďme se podívat na to, jak se šperky označené jako sterlingové stříbro, liší od šperků z čistého stříbra.

 

Co je čisté stříbro?

 

Čisté stříbro, označované i jako jemné stříbro, obsahuje 99,9% skutečného stříbra. Vzhledem k jeho vysoké čistotě je jemné stříbro k použití ve šperkařství příliš měkké, takže aby bylo tvrdší, často se nachází ve směsi s jinými kovy.

 

Co je sterlingové stříbro?

 

Sterlingové stříbro je slitina vytvořena tak, že se do čistého stříbra přidává měď, aby byla výsledná směs odolnější a tvrdší.

Existuje rovněž tzv. stříbrná mince, což je slitina nižší čistoty – obvykle obsahuje 90% nebo méně procent stříbra.

 

Co je Swarovski krystal?

 

Swarovski krystaly jsou umělé drahokamy vyráběné v Rakousku. V roce 1892 vynalezl Daniel Swarovski stroj na výrobu precizních řezů do krásných, vysoce kvalitních olovnatých skleněných krystalů pomocí křemene, písku a minerálů. Přesný poměr daných surovin zůstal firemním tajemstvím. Tento specializovaný výrobní proces zabezpečuje nejvyšší možnou míru přesnosti vytvářející brilantní krystaly. Už po pět generací pokračuje rodina Swarovski v tradici výroby nejuznávanějších krystalů na světě ve své továrně v rakouském Wattensu.

 

Proč jsou krystaly Swarovski dražší než sklo?

 

Způsob výroby a zpracování nerostných zdrojů patří mezi důležité aspekty kvality hotových krystalů. Swarovski používá pouze ty nejlepší materiály na výrobu broušeného olovnatého skla, které je známé po celém světě pro svou brilanci a kvalitu. Prvotřídní výroba, materiály, řezání a leštění jsou tím, co odlišuje Swarovského krystaly od produktů jiných skláren. Podle Swarovského "řezání tvrdých materiálů, jako jsou krystaly a drahokamy a to takovým způsobem, že mají sto identických stran v několika směrech, je velmi složitý úkol; každý směr odráženého světla musí být nejprve vypočítán počítačem, pak se jedná o simulaci ve 3D, optimalizaci, a nakonec převedení na kontrolní programy pro komplexní strojové zařízení."