Tipy na údržbu šperků

JAK SKLADOVAT VAŠE ŠPERKY

 

Každý, kdo má sbírku šperků, ví, jak složité může být jejich správné a bezpečné odkládání. Jestliže si chcete zkvalitnit požitek z vaší kolekce, shromáždili jsme pro vás návrhy, které by měly vaše šperky udržet seskupené a vhodně uspořádané.

 

     Udržujte vaše šperky v bezpečí

Skladujte vaše šperky v boxu, který je ochrání před zbytečným pohybem. Ačkoliv je nejideálnějším řešením speciální šperkovnice vystlaná látkou, může se jednat i o obyčejnou krabici od bot a kus textilie.

     Zabraňte zhoršování stavu vašich šperků

Pokud se šperky nenosí, stává se, že se zakalí, zejména stříbro a zlato. Jestliže chcete zachovat lesk vašich šperků, umístněte do krabice protikorozní proužek, který absorbuje oxidanty, jenž šperky nežádoucím způsobem zbarvují a zakalují.

     Pokud se šperky cestujete, používejte pouzdro

Cestování může být pro šperky náročné, bylo by tedy rozumné používat cestovní pouzdro, které vaše oblíbené kousky ochrání. Cestovní pouzdro, tradičně vyráběné z tkaniny nebo kůže, můžete velice snadno srolovat na takovou velikost, jež se pohodlně vejde do jakékoliv cestovní nebo kosmetické tašky, kabelky či aktovky. Je zřejmé, že takové cestovní pouzdro bude velmi dobrou investicí do ochrany vašich šperků.

      Skladujte šperky podobného typu na jednom místě

Neodkládejte spolu pozlacené a postříbřené věci. Kovy z různých materiálů můžou způsobit vzájemné zakalení nebo zbarvení. Zajistěte si oddělená místa pro skladování různých kovů, odlišných materiálů. Nejlepší je skladovat předměty v suchém prostoru. Koupelna například není nejideálnějším místem ke skladování, protože vlhkost pozlacenou vrstvu zeslabuje. Perly držte mimo jiných kovových šperků, mohly by je nežádoucím způsobem poškrábat nebo zbarvit. 

     Péče o pozlacené šperky

Pozlacené šperky chraňte před tvrdým povrchem. Nárazy a škrábance způsobí, že se pozlacené povrchy opotřebují daleko rychleji. Skladujte vaše pozlacené šperky ve šperkovnicích vystlaných sametem, nebo je zabalte do jemného měkkého materiálu, který zabrání jejich poškrábání. Otírejte je opatrně pomocí vlhkého hadříku. Tímto způsobem předejdete tomu, aby se na povrchu hromadil prach nebo jiné nečistoty, což pozlacenou vrstvu samozřejmě opotřebovává. Na leštění šperku použijte neabrazivní klůcek, šperk jemně promněte, abyste obnovili jeho lesk. Váš pozlacený výrobek můžete rovněž vzít k místnímu klenotníkovi, který vám zlatou vrstvu obnoví. To může být zapotřebí v případě, že pozlacená vrstva začala zanikat.


JAK ČISTIT VAŠE ŠPERKY

 

     Používejte leštící hadřík na šperky

K dosažení nejlepších výsledků používejte hadřík k leštění šperků. Můžete použit tenký klůcek nebo starou plenu, ale profesionální textilie jsou přece jen lepší. Použití tkaniny či papírových utěrek může způsobit škrábance kvůli vláknům, které tyto produkty obsahují.

     Čistěte šperky pečlivě

Pravidelné čištění vlastních šperků je může udržet v plné kráse, ale buďte opatrní. Můžete si zakoupit průmyslová čistidla od klenotníka, nebo vyrobit svůj vlastní čistící roztok. Čištění lihem může dokázat divy, bělidlo zas může šperky doslova zničit, takže bělidlům se vyhněte za každou cenu.

     Použijte k čištění šperků teplou vodu

Používání teplé vody je pro čištění vlastních šperků nejlepší volbou. Voda však může spustit reakci s čistícími tekutinami, a tím způsobit změnu barvy kovu. Sterlingové stříbro je na to zvlášť citlivé. Pokud k tomu dojde, snažte se problém vyřešit použitím odstraňovače skvrn. 

     Vyhýbejte se čištění poškozených šperků

Nikdy nečistěte šperky, které jsou jakkoliv poškozené, prasklé nebo rozbité, protože manipulace s takovým šperkem může problém urychlit a zhoršit. Jakmile zjistíte, že je šperk poškozen, uvědomte si, že je nutné dát ho spravit co nejdříve.


CO SE SMÍ, A CO NE


Před koupáním si veškeré šperky sundejte

Odložte veškeré šperky před sprchováním, koupelí nebo umýváním. Mýdlo může vyvolat tvorbu vrstvy, která pak působí matným a ušpiněným dojmem. Tím, že zabráníte vzniku takové vrstvy, samozřejmě zvyšujete životnost vašeho šperku.

     Sundejte si šperky před začátkem manuální činnosti

Před tím, než začnete provádět jakoukoliv manuální práci, sundejte si veškeré šperky, abyste se vyhnuli poškození či nevhodnému působení chemikálií v čisticích prostředcích. Nejriskantnější jsou samozřejmě práce při úklidu domácnosti, v kuchyni, na zahradě, ale také běžné úkony.

     Nasaďte si šperky až po použití make-upu

Kosmetika, lak na vlasy, parfémy nebo různé emulze obsahují povětšinou chemikálie, které můžou šperky poškodit. Nasazení šperků až po aplikaci takových produktů omezí jejich expozici a případné defekty.

     Nenoste šperky na plovárně ani v lázních

Chlórovaná voda může reagovat s kovy obsaženými ve špercích a způsobí tak jejich zbarvení nebo dokonce poškození konstrukce. Navrhujeme odstranit šperky již před vstupem do bazénu nebo koupele.

     Nemíchejte dohromady kontaktní sport a šperky

Tvrdé rány můžou šperky poškodit, nemluvě o lidech, kteří se sportu účastní. Veškeré šperky byste měli odstranit včas, to znamená ještě před tím, než hra začne. 

     Sundávejte si šperky i na noc

Nespěte s pokovovanými šperky, noční pocení a zbytečné otírání o pokožku a lůžkoviny způsobí, že pokovovaná vrstva zanikne rychleji. Někteří z vás můžou být alergičtí na základní kov (liší se to šperk od šperku, ale i podle výrobce) a nepřetržité nošení 24 hodin, může způsobit nežádoucí reakce. Odstraňte šperky před ulehnutím ke spánku, vyhnete se tím možné kožní reakci, a zároveň účinně prodloužíte životnost vašeho zboží.

     Nečistěte šperky pomocí chemikálií

Pozlacení je mnohem jemnější než čisté kovy. Šperky čistěte poměrně často, abyste udrželi jejich lesk. Odstraňujte pot a nečistoty, které způsobují slábnutí pozlacení. Použijte vlhký hadříček (pozor, ne vyloženě mokrý), lze ale rovněž použít jemný ručník. Setřete opatrně, a k osušení pak použijte čistý ručník. U čištění řetízku držte tento u uzávěru, ale netahejte, jinak riskujete prasknutí či protržení. Veškeré kameny pouze jemně otřete, není nutné na ně tlačit. Opatrně i s rohy a hranami, které se o hadřík můžou zachytit a tak zboží poškodit. Na čištění jakýchkoliv pokovovaných šperků nepoužívejte žádné chemikálie. Chemikálie způsobuje slábnutí pokovované vrstvy. I vyblednutí je častým problémem těchto předmětů.

     Další návrhy na prodloužení životnosti vašich pozlacených šperků      

Vyhněte se plavání, pocení a vysoké vlhkosti. Postříbřený šperk se zakalí úplně stejně jako stříbro 925. Otírejte vlhkým hadříkem. Některé léky (např. na krevný tlak, cukrovku) způsobují rychlejší vyblednutí, což platí zejména pro kovy s růžovým tónováním. Někteří lidé jsou alergičtí na základní kov, jenž může způsobit vyrážky, které však obvykle po jednom dni odezní. Jestliže jste si vědomi své alergie na mosaz, bronz, měď nebo jiný kov, informujte se o základních kovech ještě před nákupem jakéhokoliv pozlaceného šperku. Někteří lidé se potí více než ostatní, a i to způsobuje rychlejší slábnutí pozlacené vrstvy. Navrhujeme buď použití silnějšího pokovování, případně nošení šperků z ryzího kovu.